Visits: 218
![](https://kpedia.karpathos.net/wp-content/uploads/2018/05/Kriezis.jpg)
Ο Αντώνης Κριεζής [3], Υδραίος Ναύαρχος του ’21, βρέθηκε στο γάμο του Γεωργίου, γιού του Χατζή – Ηλία Οικονόμου (αντιπροσώπου της Καρπάθου στις εθνοσυνελεύσεις) και της Φωτεινής, κόρης του Χατζη-Φρατζέσκου και οι δύο από το Απέρι. Με την εμφάνιση του Ναυάρχου, οι νεόνυμφοι και οι παρευρισκόμενοι στο γάμο του δώρισαν τα κοσμήματα και τα δώρα υπέρ του αγώνα [1].
Το περιστατικό αυτό περιγράφεται στο σχετικό απόσπασμα από το αρχείο της Εφημερίδας «Καρπαθιακή Ηχώ», Oργανο του Συλλόγου των Απανταχού Καρπαθίων. Φύλλο 1ο, Ιανουάριος 1966. Διασκευή του αείμνηστου Βασ. Χανιώτη [2]. Σχετική αναφορά γίνεται και στο [1].
![](https://kpedia.karpathos.net/wp-content/uploads/2018/05/10104.jpg)
Πηγές
- «Ιστορία της Καρπάθου», Μιχ. Μιχαηλίδη-Νουάρου, Σελ. 446-448
- Ενας Γάμος στην Κυρά Παναγιά, «Καρπαθιακή Ηχώ», Φύλλο 1ο, Ιαν. 1966
- Αντώνιος Κριεζής, wikipedia